Cesarica Barbara
Kolekcija je posvečena slovenski, evropski in svetovni ženi, predvsem pa Cesarici Barbari. Trojna kraljica – ogrska, nemška in češka – je že v času življenja burila duhove svojega časa: z lepoto, inteligenco in s tisto posebno močjo, ki jo premorejo le močne ženske. V mračen srednjeveški čas je vnašala raziskovalni duh alkimistov, duh astrologije in metafizičnih eksperimentov. Že takrat je raziskovala parapsihološke pojave, da bi spoznala pot k duhovnim razsežnostim, ki so skrite v človeški duši.
»Če bi umetnik ustvarjal zgolj skozi paradigmo materialističnega sveta, ki pravi, da je temelj vsega materija, potem bi bila vsa umetnost predvidljiva in vnaprej pričakovana. V okviru jasno začrtanega sveta je le končno število možnosti. A umetnik ne pristaja na takšno paradigmo, njegovo iskanje, njegovo čutenje je usmerjeno v tišino, v prostorje med zapisanimi vrsticami, v področje neminljive zavesti, kjer se lahko dotika duha svojega navdiha; v svet, ki ga ne moreš razlagati, ampak ga lahko samo občutiš. Takšen navdih je umetnikoma Oskarju Kogoju in Rudolfu Španzlu pomenil lik Barbare Celjske, svetovljanke, ki je ime Celjskih ponesla na visoke dvore srednje Evrope. Trojna kraljica – ogrska, nemška in češka – je že v času življenja burila duhove svojega časa: z lepoto, z inteligenco in s tisto posebno močjo, ki jo premorejo le močne ženske. Danes, ko pričenjamo tudi svojo uradno pot v svet Evrope, je posebno primeren trenutek, da obudimo mit skrivnostne Celjanke, ki je bila gotovo najnaprednejša predstavnica grofovsko-knežje dinastije Celjskih.
Kdo je bila Barbara v resnici? Verodostojne listine o tem molče in tudi če bi govorile, so podatki o človeku lahko čista zabloda in stranpot. Človek ni istoveten z nobeno od svojih vlog in podob. »Črna kraljica«, kakor so vznemirljivo Barbaro imenovali njeni sovražniki, je podoba ženske, ki dokončno in z modrostjo vzame svojo moč v svoje roke. In črna kraljica živi in čaka v vsaki od žensk tega sveta. Skozi vse čase in vse kraje.
V izdelkih oblikovalca in slikarja stopa pred nas njuna zaznava duha in zavesti Cesarice Barbare, skozi duha in zavest svojega bitja jo bo spoznaval sleherni od nas, ki bo njeno podobo ponotranjil skozi delo umetnikov.« Prof. Lidija Koceli